Jak walczyć z rotawirusem? Część I.
ambirix cena
Rotawirusy to jedna z najczęstszych przyczyn nieżytu żołądka i jelit. Powodują silną biegunkę u niemowląt i małych dzieci. Zdecydowana większość dzieci przed ukończeniem 5 roku życia ma kontakt z wirusem. Dorośli mogą także zarazić się wirusem, choć nie jest to częste. Niezwykle ważne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów – zakażenie rotawirusami częstokroć wiąże się z odwodnieniem.
Pierwsze objawy to nudności i wymioty, po których zwykle następuje biegunka. Do innych często występujących symptomów można zaliczyć niską gorączkę trwającą zwykle kilka dni i skurcze żołądka. Pacjenci mogą także narzekać na kaszel i katar. Symptomy trwają zwykle około 2 tygodni.
Leczenie rotawirusów polega zwykle na eliminowaniu objawów i minimalizowaniu skutków wynikłych z przebycia choroby. Stąd tak istotne jest zapobieganie odwodnieniu. Czyste płyny, świeże dokładnie umyte owoce, specjalne napoje i woda najlepiej nadają się do realizacji tego celu.
Objawy odwodnienia obejmują podkrążone oczy, suche usta, brak łez (nawet, gdy dziecko płacze), przyspieszony oddech i wycieńczenie organizmu. Pacjenci doświadczający tego typu dolegliwości powinni natychmiast udać się do lekarza.
Utrzymuj łagodną dietę. Delikatne jedzenie (takie jak banany, ryż, grzanki, sos jabłkowy) jest zwykle łatwiejsze do przetrawienia. Jeżeli jednak twoje dziecko zażyczy sobie czegoś konkretnego, daj mu to (oczywiście w granicach rozsądku). Tak małe dzieci trudno zmusić do jedzenia, stąd każda okazja jest dobra.
Groźna żółtaczka gilberta powoduje zabarwienie białkówek oczu na żółto