Jak walczyć z rotawirusem? Część II.
http://www.gsk.com.pl/produkty/Bactroban-20-krem.html
Rotawirusy są niezwykle zaraźliwe dlatego często występują w miejscach, gdzie przebywa duża liczba dzieci. Wirus przechodzi z zainfekowanych odchodów zarówno przed, jak i po przebyciu choroby. Dzieci zarażają się, gdy wkładają ręce do ust lub nosa. Stąd tak ważne jest, by zarówno dzieci jak i dorośli myli ręce, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluszek.
W większości przypadków rotawirusy nie zagrażają życiu, choć należą do bardziej uciążliwych chorób. Biegunka, gorączka i bóle powodują, że konieczne jest zwolnienie się z pracy i ciągła opieka nad dzieckiem. Stąd dobrym rozwiązaniem może okazać się szczepionka – znacznie ogranicza ryzyko „złapania” choroby i łagodzi jej przebieg.
Zdarza się, że dzieci przechodzą chorobę częściej niż raz w ciągu całego życia. Należy jednak pamiętać, iż każda kolejna infekcja wzmacnia system odpornościowy dziecka. Dlatego kolejne infekcje są mniej uciążliwe i krótsze.
Rotawirusy w polskich warunkach nie są śmiertelnie niebezpieczne. Nie należy ich jednak lekceważyć – powikłania (zwłaszcza odwodnienie) mogą zagrażać życiu i zdrowiu twojego dziecka. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie (lub dziecka) niepokojące symptomy, nie zwlekaj tylko wybierz się do odpowiedniego specjalisty.
charakterystyczna żółtaczka pokarmowa u niemowląt podczas karmienia piersią